Vše pro účetní

Archiv

Řešení k otázce č.391

Český zedník podniká během teplejších měsíců v tuzemsku na základě živnostenského listu a zdaňuje tyto příjmy dle paragrafu 7 ZDP. V listopadu a prosinci, kdy není v oblasti stavebnictví v tuzemsku dostatek zakázek, jede pracovat do Německa. Tam se nechá zaměstnat u německého zaměstnavatele jako skladník. Za tyto dva měsíce obdrží v přepočtu 150.000 Kč hrubého. Vyberte, jak by měl být tento příjem zdaněn, za předpokladu, že je daňovým rezidentem ČR?

a/ jelikož ČR nemá s Německem uzavřenou smlouvu o zamezení dvojího zdanění, tak bude podléhat tento příjem v Německu a následně i v ČR bez možnosti využití některé z metod zamezujících dvojímu zdanění

b/ ČR s Německem smlouvu o zamezení dvojího zdanění má a tento příjem s ohledem na její znění nebude podléhat německé dani z příjmů, avšak bude se zdaňovat v tuzemsku, v přiznání k DPFO

c/ smlouva o zamezení dvojího zdanění mezi Německem a ČR existuje a v otázce, kde skončí daň z těchto příjmů, jde o stát zdroje, tedy Německo. V tuzemsku bude muset uvést tyto příjmy do přiznání, avšak s ohledem na uplatnění metody vynětí s výhradou progrese, již nebude v ČR žádná další daň placena.

Správná odpověď:-c/ Nepochybně smlouva o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a Německem existuje. Německý zaměstnavatel odvede daň z příjmů do německého rozpočtu. Český živnostník musí daň uvést do přiznání, avšak s ohledem na výše uvedené bude činit daňová povinnost v tuzemsku nula. Co se týče odvodů na sociální a zdravotní pojištění, tak ty měl německý zaměstnavatel platit do našich systémů pojištění. Tj. měl vypočíst superhrubou mzdu a zaplatit na příslušnou ZP a OSSZ.

Kategorie: